Malum kış ayları kilo depolamaya en elverişli aylardır.

İlk önce yapmanız gereken şey hedefinizi belirleyin. Amaç kilo vermek değil de 34 beden bir pantolonun içine girmek olsun mesela. Hedef her zaman başarıyı 3 kat daha artırır.

Zayıflamak için hayatınızdan yemek yememek, 3 saatten fazla aç kalmak, vücudu susuz bırakmak, çok fazla hareket etmemek gibi cümleleri çıkarmalısınız. Kilo verirken herşeyden önce kan değerlerini dengede tutmak gerekir.

  • Az ama çok sık öğünler tüketin. 3 saatten fazla aç kalmayın.
  • Gece atıştırmalarından uzak durun. Kendiniz ne kadar hareketli olsanız da Vücudun yağ yakım oranı saat 21:00 den itibaren çok düşer ve yedikleriniz direkt yağ olarak vücudunuza depolanır. İlla birşey yemek zorunda hissediyorsanız kendinizi, domates, salatalık, havuç gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz.
  • Hareket edin. Bu vücudunuzu herşeyden önce dinç tutacaktır. Vücudunuz dinç olduğu sürece azminiz de o kadar güçlü olur. Havaların soğuk olması üşenme oranınızı artıracaktır fakat o göbekler basenler de üşengeçlikten meydana geldi sonuçta değil mi 😉 Bol bol yürüyün, zaten o tempolu yürüyüş sizi o kadar çok ısıtacak ki soğuk havalar vız yani 🙂
  • Hareket ettik, terledik, yemek yedik ama su içmedik. O zaman bunları at çöpe, tüm emekler çöpte… Bol bol su tüketimi asla ama asla atlamamız gereken bir detay. Günlük minumum 2-2,5 lt su tüketimi sağlıklı bir vücut için şart ! Vücudun toksini atmak için tek ihtiyacı olan şey sudur.  Çoğumuz su içmeyi erteler, erteledikçe de unutur. Bunu engellemek için de kendinize şirin bir su şişesi edinin, çantanızdan veya çalışma masanızdan hiç ayırmayın. Elinizin altında, gözünüzün önünde bulunsun.  Belli bir süre sonra zaten siz ne kadar unutsanızda susuzluk kendini size hatırlatacaktır.
  • Size öğün önerilerinde bulunmayacağım, çünkü bu vücudunuzu çok kısıtlamanıza neden olacaktır, bunun sonucunda ise vücut otomatikman daha çok acıkacaktır. Yemek istediklerinizi gündüz tüketmeye özen gösterin ve aksam yemeğinden kaçının. Sabah ne kadar yağlı yediyseniz akşam da bi o kadar yağdan uzak durun.
  • Olabilidiğince kendinizi salataya alıştırın. Bu sizi hem daha sağlıklı yapacaktır hemde daha zayıf 🙂